درباره ما

مهارت ها، راهنمایی ها و منابع مورد نیاز خود را برای ایجاد یک تفاوت بزرگ در عملیات تماس با مرکز خود دریافت کنید که می تواند منجر به یک تفاوت بزرگ شود

آخرین اخبار

رسیتال ویولن
کپی رایت – قسمت اول

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

حمام علی قلی آقا

در گذشته، خانه‌ها فاقد حمام خصوصی بوده و از این رو همه مردم به حمام‌های عمومی می‌رفتنـد.حمام علیقلیآقا اصفهان که اکنون به صورت موزه نگهداری می‌شوند یکی از این حمام هاست.

از چهار راه تختی اصفهان به سمت خیابان مسجدسید بعد از گذر از خیابان طیب اولین مسیر فرعی به سمت راست به نام علیقلی آقا معروف است که می‌توان با ورود به این کوچه و ورود به بازارچه علیقلی آقا، حمام علیقلی آقـا را که اکنون به موزه تبدیل شده، پیدا کرد.

علیقلی آقا ظاهراً از امرای صفویه بوده و در بناهای مزبور منتهای سلیقه را به کار برده و در کمال استحکام و امیتاز ساخته است و سـنگهای مرمـر و غیره و کاشیهای قیمتی نفیس که در مسجد و حمام علیقلی بکار رفته محل توجه ابصار و انظار مسـافرین و سـیاحان عالم است.
حمام علیقلی آقا به همراه مجموعه بناهای عمومی دیگر از جمله مسجد، بازارچه، چهارسو و سـرا از دوره صـفوی باقی است. بانی این بنا‌ها علیقلی آقا از خواجگان حرم شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفوی بوده است. علیقلی آقا یکی از خواجه سرایان نیکوکار زمان شاه سلطان حسین صفوی بود که در زمان حیات، مسجد و بازار و سرا و چهار سوی زیبایی به نام خود ساخت. و به همین سبب این مجموعه نام علیقلی آقا به خود گرفت. داستانی در مورد علت ساخت مجموعه علیقلی آقا وجود دارد که صحت آن مشخص نیست، ولی دانستن آن خالی از لطف نیست:
نابینایی در این محله بود که معمولا روی سکوی بقعه شیخ ابومسعود رازی از عرفای سده نهم هجری می‌نشست و روز‌ها را به سر می‌کرد. مردم محل توجهی به این پیرمرد نداشتند و او را به حساب نمی‌آوردند. تا اینکه علیقلی آقا به سفر حج رفت و در آنجا پیرمرد را در حال طواف به دور کعبه دید. وقتی به اصفهان بازگشـت، پیرمـرد را بـه حضور طلبیده و از او پرسید که چگونه با فقری که دارد به سفر حج رفته است.
اما پیرمرد پاسخ گفت که هیـچ‌گاه به زیارت کعبه نرفته و در زمان سفر علیقلی آقا در اصفهان بوده. تحقیق از اهل محل نیز نشان داد که پیرمـرد راسـت می‌گوید و هرگز پایش را از اصفهان بیرون نگذاشته. علیقلیآقا متوجه شد که پیرمرد دارای احوالات روحانی اسـت و به همین سبب ضمن تکریم او خواست که اگر حاجتی دارد، برآورده سازد. پیرمـرد گفـت کـه بـرای خود هیـچ نمی‌خواهد اما بهتر است که علیقلی آقا به محله توجه بیشتری نشان دهد و اسباب رفاه مردم را فراهم سازد. این بـود که علیقلی آقا دستور ساخت مسجد، حمام و بازارچهای را در آن محله داد.  خسرو آقا، برادر علیقلی آقا نیز همانند برادرش حمامی کوچک‌تر و فـاخر‌تر از حمام علیقلـی آقا در اصفهان و در محدوده دولت خانه صفوی بنا نهاد. اما این حمام با اینکه در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده بود، چند سال پیش شبانه خراب شد! سرنوشتی که خیلی دیگر از آثار تاریخی در دوران‌های مختلف بدان دچار شده‌اند. دو کتیبه مورخ ۱۱۲۲ هجری قمری در مسجد علیقلی آقا به از نقل مؤلف تاریخ اصفهان از ساخت حمام در سـال ۱۱۱۲ خبر می‌دهد. همچنین تاریخ ۱۱۲۵ در انتهای وقفنامه حمام، مطلب فوق الذکر را تایید می‌کند. با استناد بـه دو کتیبه موجود در مسجد علیقلیآقا و تاریخ وقف نامه حمام، این حمام حدود ۳۰۸ سال قدمت دارد.

حمام علی‌قلی‌آقا، فعالیت موزه‌ای خود را در نوروز ۸۴ آغاز کرد.
نسبت واژه‌ای موزه بر کنار حمام علی‌قلی‌آقا می‌تواند حیات شایسته‌ای را بیافریند، حیاتی که به جهت تعلق داشتن به یک جریان مولد فرهنگی باید پنجره‌ای باشد که می‌توان از آن به افق‌های دوردست در عرصه‌ی معماری، موزه و به‌طور کلی هر آن‌چه که در چرخه‌ی آفرینش فرهنگی است، نگریست.
موزه‌حمام علی‌قلی‌آقا با توجه به نوع بنا و محورهای یادشده، در بخش معرفی و آموزش و پژوهش، فعالیت‌های خود را بر روی هنر معماری و هنرهای وابسته‌ی دیگر معطوف نموده است تا بتواند در یک فرایند پویا، مخاطب‌شناسی درستی را انجام داده تا خوراک فکری درخوری را برای بازدیدکنندگان فراهم نماید. حمام علیقلی آقا دارای تزئینات و نقاشیهای از سه دوره تاریخی می‌باشد: نقاشی‌های صفوی با تلفیقی از کاشیکاری و آهکبری، نقاشی و کاشیکاری قاجار و نقاشی کوچه بـازاری دوره پهلـوی که به حمـام و ارزش هـای آن غنـای فزاینده‌ای بخشیده است. از دیگر تزئینات حمام، رسمی بندی طاق‌های قسمت‌های مختلـف ایـن مجموعـه است. نورگیرهایی که درون این طاق‌ها تعبیه شده علاوه بر تأمین روشنایی فضا‌ها، جلوه خاصـی بـه طاق‌ها داده انـد. نـور حمام در روز از سقف و در شب با پیه سوز تأمین می‌شده و در طاق‌های گنبدی حمام، شیشه‌هایی به نام» جامخانه «
قرار می‌دادند که محدب بود و بدین ترتیب، نور از آن‌ها به درون می‌تابید، اما کسـی نمـی توانسـت از پشتشان درون حمام را ببیند. از دیگر تزئینات ارزنده حمام بزرگ و کوچک علیقلـی آقـا کاشی کــاری ازاره هـر دو حمـام اسـت. همچنین ورودی حمام بزرگ طاقی با مقرنس گچی دارد و پشت بغل‌های سر در آن با کاشی تزئین شـده است. در مرمتهای انجام شده نمونه‌هایی از تزئینات آهکبری و نقاشی بر دیوارهای این حمام بدست آمده است.

 

منبع isfahancity.com

01
نام تور مجازی
حمام علی قلی آقا
02
کشور
ایران
03
نام شهر
اصفهان

<iframe width=”100%” height=”400px” width=”auto” height=”auto” src=”https://mediavrtv.com/vr/360photo/16/tour.html” id=”viewer” allowfullscreen=”allowfullscreen”></iframe>

تصاویر بخش هایی از تور مجازی

تصاویر بخش هایی از تور مجازی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *